Almanya'da
Foto: Mehmet Ali Tulasoglu (Facebook)

Almanya’da bir Türk’e kendi restoranını kundaklatma suçlaması

2018 yılında Almanya’da büyük ses getiren şehir festivalindeki cinayetin ardından aşırı sağcılar, şehirde göçmenlere yönelik saldırı girişimlerini artırmaya başlamışlardı. Bu saldırılar ile aynı döneme denk gelen Mangal isimli Türk restoranının kundaklanması sonucu restoran sahibi Ali Tulasoğlu, bu kundaklama ile aşırı sağcıların alakası olduğu imasında bulunmuştu.

Advertisement

‘Aşırı sağcı çıkarsa şehri terk ederim’

Kundaklama sonrası restoranında 500 bin Euro’luk zarar meydana gelen Tulasoğlu, o dönem Alman medyasına yaptığı açıklamada, bu işin altından aşırı sağcıların çıkması halinde Chemnitz’i terk edeceğini dile getirmişti. Dönemin Başbakanı Angela Merkel’de bölgeyi ziyaret ettiği sırada Tulasoğlu’nun şikâyetini dinlemişti.

50 Bin Euro karşılığı kundaklama yaptırması ile suçlanıyor!

Eyalet Kriminal Dairesi ekipleri kundaklama olayını detaylı bir şekilde araştırmaya başladı Telefon görüşmelerini dinleyen polis, Mangal restoranında eskiden çalışan kişilerin ile kundaklama anındaki görgü tanıklarının ifadelerine de başvurdu. Toplanan delilleri yeterli gören savcılık, 2020’de Ali Tulasoğlu’nun tutuklanması için başvuruda bulundu. Hâkim kararı ile gözaltına alınan gastronom hakkında, 50 bin Avro karşılığı kendi dükkânını kundaklatması için adam tuttuğu suçlamasında bulunuluyor.

Türk
Foto: Mehmet Ali Tulasoglu (Facebook)

Para karşılığı kundaklamayı yapan bir tanık olayı reddederken, bir diğer tanığın Ali Tulasoğlu aleyhine ifade verdiği belirtiliyor. Hürriyet’te yer alan habere göre Ali Tulasoğlu hakkında binada bulunan 15 kişiyi öldürme ve azmettirme, kundaklama ve dolandırıcılık suçlarından yargılanıyor. Duruşmanın Mayıs ayına kadar devam edeceği belirtiliyor. Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin