alkol
Advertisement

Almanya’da bakın kaç kişi alkolden ölüyor

Avrupa’da en fazla alkol tüketen ülkelerin başında gelen Almanya’ya ilişkin karamsar bir tablo açıklandı. Buna göre, alkol kullananların kansere yakalanma riski daha yüksek görülüyor. Wdr.de’nin Alkol Atlası 2022 raporundan alıntılayarak aktardığına göre, Almanya’da her yıl 8 binden fazla insan çok fazla veya çok sık alkol aldıkları için kanserden ölüyor. Uzmanlar, alkol için daha yüksek vergiler ve daha az reklam talep ediyor.

Alman Kanser Araştırma Merkezi (DKFZ) tarafından yayınlanan Alkol Atlası 2022’ye göre, 2022’de erkeklerde yaklaşık 6.200 ve kadınlarda 2.100 ölüm, alkol tüketimine ve ülke çapında 20 binden fazla yeni kanser vakasıyla ilişkilendiriliyor.

ÖLÜMLERİN ÇOĞU 20 İLE 50 YAŞLARI ARASINDA

Diğer yandan, kalp ve damar hastalıkları gibi alkol tüketiminin tek neden olmadığı ancak risk faktörü olduğu hastalıklar da hesaba katılırsa, alkol tüketimine bağlı ölümlerin sayısı önemli ölçüde daha yüksek. Daha önceki hesaplamalara göre, Almanya’da her yıl 40 binden fazla kişi alkol tüketimi nedeniyle erken ölüyor. Sonuçlara göre, alkole bağlı ölümlerin çoğu 20 ile 50 yaşları arasında meydana geliyor.

ALKOL TÜKETİMİNDEN KAYNAKLANAN YILLIK ZARAR: 57 MİLYAR EURO

Araştırmaya göre, alkol tüketimi, alkole bağlı hastalıklar, kazalar ve iş kaybı yoluyla topluma yılda 57 milyar Euro’ya mal oluyor. Uzmanlar, politikacıları alkol vergilerini artırmaya, yasal yaşı yükseltmeye ve reklamları kısıtlamaya çağırıyor.

Alkollü içecekler için her beş yılda bir yüzde 25’lik bir fiyat artışının, Almanya’da 30 yıllık bir süre içinde (2020-2050) 143 binden fazla alkole bağlı kanser vakasını önleyebileceği belirtiliyor.

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin