Almanya'da

Almanya’da asgari saat ücretine ve emekli maaşına zam

Almanya’da temmuz ayında milyonlarca kişinin yüzü gülecek. Artan fiyatlar nedeniyle son dönemde maddi sıkıntı yaşayanlar, asgari saat ücretinin yükselmesi, emekli maaşlarına zam yapılması ve hükümetin devlet yardımı alanlara yapacağı ek yardım ile biraz olsun rahatlayacak. Ülkede temmuz ayındaki yenilikler şunlar:

Advertisement

Saat ücretleri artacak

Almanya bu yılın başında asgari saat ücretini 9,82 Euro’ya yükseltmişti. Şimdi ikinci aşamaya geçiliyor ve saat ücreti 1 Temmuz 2022 itibari ile 10,45 Euro’ya yükselecek. Ancak asgari ücretle çalışanlar bu yıl sonuna doğru bir kez daha sevinecekler. Çünkü ücret ekim ayı ile birlikte 12 Euro’ya çıkacak.

Daha fazla emekli maaşı alacaklar

Bu yıl emeklilerin cebine de daha fazla para girecek. 1 Temmuz itibari ile emekli maaşları yükselecek. Artış batı eyaletlerinde yüzde 5,35, doğu eyaletlerinde ise 6,12 olacak. Bu da milyonlarca emekliyi sevindirecek.

200 Euro ek ödeme

Önümüzdeki ay sevinecek olan bir başka grup ise devlet yardımı alanlar. Alman devleti, temmuz ayında devlet yardımı almaya hakkı olan herkese bir kereye mahsus 200 Euro’luk bir ödeme yapacak. Bu parayı elde etmek için herhangi bir başvuru gerekmiyor. Yetkili daireler hak sahibi herkese bu ödemeyi otomatik olarak yapacak.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin