akaryakıt

Almanya’da akaryakıta rekor zam

Küresel petrol fiyatları istikrarlı şekilde yükselişini sürdürürken, Almanya’da sürücüler depolarını her doldurduklarında rekor benzin ve dizel fiyatlar ile karşı karşıya kalıyor.

Advertisement

Almanya’da benzin (E10) litre fiyatı bu ay içinde 1,712 avroya ulaşarak, 2012’den beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede petrol, elektrik ve gaz fiyatlarının artmasıyla pahalı enerji birçok hane için artan bir sorun olmaya devam ediyor.

Alman Otomobil Kulübü ADAC’ın verilerine göre, ülke çapında benzin (E10) litre fiyatı bu ay 1,712 avroya yükselerek son 9 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. En son Ortadoğu’da jeopolitik risklerin arttığı ve Avrupa’da borç krizinin yaşandığı 13 Eylül 2012’de bir litre benzin fiyatı 1,709 avroya yükselmişti.

Motorin litre başına fiyatı da ortalama 1,640 avroya yükseldi.

Son aylarda akaryakıt fiyatlarının yükselmesi dikkati çekerken, benzin ve dizelde litre fiyatları küresel petrol fiyatlarına göre ayarlanıyor ve günlük olarak oynaklıklar gösteriyor.

Benzin ve motorin fiyatlarındaki son artışlar, Ukrayna ile Rusya arasında artan tansiyonun ve Kovid-19 salgınından sonra ekonomik toparlanma sürecinde yüksek Brent türü ham petrol fiyatlarından kaynaklandı.

Petrol fiyatları, Ukrayna ile Rusya arasında artan tansiyonun ardından dün yüzde 3’ün üzerinde yükseliş gösterdi. Brent petrolün varili 95 dolara ulaşarak kritik seviye olan 100 dolara yaklaştı. Petrol fiyatları 2014’ün sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Küresel petrol talebindeki toparlanma devam ederken arzın daha da sıkılaşacağına yönelik beklentiler de petrol fiyatlarını yukarı taşıyan etmenler arasında yer aldı.

Geçen yıl yaklaşık yüzde 50 artan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, bu yıl da şu ana kadar yüzde 17 daha artarak varil başına son 7 yılın en yüksek seviyesi olan 94 doların üzerine çıktı.

Yüksek petrol fiyatları, üretim, navlun ve nakliye maliyetlerinde artışa neden olurken, bu durumun enflasyonun hali hazırda tüm dünyada yüksek olduğu bir döneme denk gelmesi endişelere neden oluyor.

(Aj)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin