Türk

Almanya iki Türk gencini konuşuyor!

Nünberg’de bulunan bir köprüde intihar girişiminde bulunan bir kadının hayatını kurtaran iki Türk genci, Bavyera Eyalet hükümetince Christophorus Madalyası ile ödüllendirildi.

Tıp fakültesinde eğitim gören 23 yaşındaki Baran Kızılay yapmış olduğu açıklamada ‘’Bir doktor adayı olarak güzel bir iz bıraktı isem ne mutlu bana’’ diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Almanya’nın Nünberg kentinde yaşayan iki genç, köprüden atlamak için harekete geçen bir kadının hayatını kurtardı. Bavyera Eyalet Hükümeti, kadını kurtarmaları sebebi ile Türk gençlerini ödüllendirdi. Furkan Karayel ödülünü Bavyera Başkanı Marcus Söder’den aldı. Sınav sebebi ile Münih’teki ödül törenine katılamayan Tıp Fakültesi öğrencisi Kızılay ise ödülünü Nünberg şehrinde Kültür Dairesi Müdürü Julia Lehner’den aldı.

İnsan hayatını önemsemek örnek bir girişimdir

Dr. Julia Lehner yapmış olduğu açıklamada, etnik kökeni göz önünde bulundurmadan insan hayatının önemsenerek bir hayat kurtarmanın örnek bir girişim olduğunu ve Türk gençlerini tebrik ettiğini ifade etti. Orta Frankonya Emniyet Müdürü Adolf Blöchl’de hem Kızılay hem de Karayel’in örnek davranış sergilediklerini ifade etti.

Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü”

Alman kadının kendinden geçmiş bir halde ‘’kızım’’ diye seslenerek köprüye yöneldiğini ve intihar amacının olduğunu anladıklarını belirten iki genç, bu girişime engel olduklarını ve kadını polise teslim etmelerinin ardından polis ekiplerince ifadeye çağrıldıklarını ekledi. Polis, kadının hayatını kurtardığını hükümete bildireceğini belirtmesinin ardından ödül alacaklarını öğrenen gençler, kadının hayatını kutardıkları için duyduğu mutluluklarını dile getirirken Yunus Emre’nin sözünü hatırlattı, ‘’Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü’’.

(BK)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin