Reklam

Ana Sayfa Gündem Avrupa Almanya "Git önce Türkiye'deki paranı harca, sonra gel benden yardım al" diyebilir

Almanya “Git önce Türkiye’deki paranı harca, sonra gel benden yardım al” diyebilir

Almanya “Git önce Türkiye’deki paranı harca, sonra gel benden yardım al” diyebilir

Son yılların en çok tartışılan konularından olan “Ülkerler arası Otomatik Bilgi Paylaşımı” önümüzdeki dönem bir çok kişinin başını ağrıtacağa benziyor. Yapılan anlaşmalar gereği Türkiye’de banka hesabında parası bulunanların bilgileri yaşadıkları ülke makamları ile paylaşılacak. Hatta Norveç ve Letonya ile paylaşılmaya başlandı bile. Sırada diğer ülkeler var. Aslında paylaşım bu yıl başlayacaktı ancak Koronavirüs nedeniyle daha sonraki tarihe ertelendi.

2021’de başlayacak

Yetkililer, bilgi aktarılmasına 2021 ile başlanacağını duyurdular. Yani büyük ihtimalle Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve Belçika’da yaşayan bir Türk kökenlinin Türkiye’de 2020 yılındaki banka bilgileri yaşadığı ülkeye aktarılacak. Şimdilik geriye dönük bir bilgi paylaşımı söz konusu değil.

İlginizi Çekebilir
UBER Almanya’da da yasaklandı

Devlet yardımı alanlar zor durumda

Türkiye’nin banka bilgilerini Avrupa ülkelerine vermesi en çok o ülkede yıllardır devlet yardımı ile geçinenleri olumsuz etkileyecek. Örneğin Türkiye’deki bankada yüklü miktarda parası olan, faiz geliri olan bir kişinin yıllarca Almanya’da normalde maddi durumu iyi olmayanlara ödenen sosyal yardım aldığı ortaya çıkacak. Yani bu kişinin bu paraları haksız yere aldığı ve devleti dolandırdığı anlaşılacak. Elbette bundan dolayı bir yaptırım olacak. Almanya büyük ihtimalle yardımları kesecek, “Git önce Türkiye’deki paranı harca, sonra gel benden yardım al” diyecek. Bununla da kalmayıp bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılacak ve ceza ödemeleri istenecek.

Hangi bilgiler paylaşılacak?

Verilen bilgiye göre finansal hesaplar, mevduat hesapları ve saklama hesaplarıyla ilgili dönem sonu bakiyenin bildirimi yanında, faiz ve temettü gelirleri ile ilgili bilgi paylaşımı olacak.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de konutlarda yeni vergi dönemi

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

Türkiye

“Türkler eve kapandı, ülkenin keyfini turistler çıkarıyor”

"Türkler eve kapandı, ülkenin keyfini turistler çıkarıyor" Türkiye, 17 Mayıs'a kadar tam kapanma sürecinde ancak turistler bu uygulamadan muaf tutuluyor. Hal böyle olunca plajlar turistlere...

İlginizi Çekebilir

Bilecik

Bilecik Belediyesi’nden çocuklara ve gençlere müjde

Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, Cumhuriyetimizin 100. yılında Bilecik’e kazandıracağı birbirinden önemli projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Yeni projeler arasında gençlere doğrudan hitap eden 7 projenin olduğunu...