akaryakıt

Alman sürücüler yüksek akaryakıt fiyatlarına çareyi komşu ülkede arıyor

Almanya’da akaryakıt fiyatları 2012 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dünkü haberimizde 2012’de litre başına fiyat 1,554 Euro olan mazot fiyatı rekor kırarak 1,555 Euro’ya çıktığını yazmıştık. Bugün basında yer alan haberlere göre yüksek akaryakıt fiyatlarına çözümü komşu ülkede aradı. Alman sürücüler Çekya sınırına yakın olan Çek benzin istasyonlarına yöneldi. Almanya’nın Dresden kentinde bir litre 95 oktan benzin 1.779 Euro’ya satılırken, Dresden’den yaklaşık 50 kilometre uzakta bulunan Çekya’nın Chlumec kasabasındaki benzin istasyonlarında ise aynı benzinin bir litresi 1,34 Euro’ya satılıyor.

Litre başına 44 cent tasarruf eden Almanlar, depo başına ise 20 ile 30 euro  arasında tasarruf ediyor. Almanlar sadece araç depolarını değil bidonları da dolduruyor.

Sürücüler bidonları da dolduruyor

Almanya’daki yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle Çekya’ya gelen Almanlar sadece araç depolarını değil, yanlarında getirdikleri bidonlara da dolduruyor.

Sınır kasabalarında bulunan restoranlarında da yoğunluk yaşanırken, Çekya’daki marketlerden de alışveriş yapan Almanların özellikle sigara satın alması dikkat çekiyor.

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin