Türkçe
Advertisement

Alman okullarında Türkçe ayrımcılığı

Önümüzdeki yıldan itibaren Almanya’nın Hessen Eyaleti’ndeki okullar, ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak Portekizce veya Arapça dersi verebilecek. Türkçe de yakında sunulacak, ancak başlangıçta sadece iki okulda verilecek. Bu da eleştirilere neden oluyor.

Hessenschau.de’nin aktardığına göre, 2023/2024 öğretim yılından itibaren Hessen okullarında ek yabancı diller öğretilecektir: Öğrenciler daha sonra ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak Portekizce veya Arapça seçebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeterli talep olması durumunda kursların açılacağını duyurdu.

Türkçe gelecekte yabancı dil olarak sunulacak

Türkçe’nin de gelecekte okullarda ek bir yabancı dil olarak sunulabileceği belirtiliyor. Ancak başlangıçta bu yalnızca bir pilot proje olarak planlandı. Önümüzdeki öğretim yılından itibaren, Kassel’deki eorg-August-Zinn-Europaschule’de ve Lollar’daki (Giessen Bölgesi) Clemens-Brentano-Europaschule’de kurslar olacak. Yeterli ilgi olursa, Türkçe 2024’ten itibaren, yani diğer iki yeni dilden bir yıl sonra düzenli sunulan bir ders haline gelecek.

Wiesbaden Eyalet Meclisi’nde pilot projede Türkçe’ye kısıtlama getirilmesi SPD ve FDP’den eleştiri aldı. SPD Milletvekili Turgut Yüksel, bu durumu “ayrımcı bir politika” olarak değerlendirdi.

FDP’den Moritz Promny ise “Artık Türkçe’yi yabancı dil olarak sunmaya çalışmaya gerek yok. Türkçenin ülkemiz için özel bir anlamı var ve Hessen okullarının yabancı dil kataloğunda yer alıyor” İfadelerini kullandı.

Okulun imkanlarına bağlı olarak, şu anda Hessen’de İngilizce, Fransızca, Latince, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Çince, Lehçe ve Antik Yunanca yabancı diller olarak sunuluyor.

(İHA)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin