Ağız ve diş sağlığı bakımında çocuklarınıza örnek olun!

30
Diş

Tatil

Ağız ve diş sağlığı bakımında çocuklarınıza örnek olun!

Türkiye’de her yıl 22 Kasım kutlanan “Dünya Diş Hekimleri Günü” nedeniyle açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Erdilek, ağız ve diş sağlığının tüm sağlığın temelini oluşturduğunu söyledi.

Ağız ve diş sağlığı bakımı alışkanlığının çocukluktan itibaren kazanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erdilek, “Ailelerin her şeyden önce çocuklara örnek olması çok önemli. Görerek kazanılan alışkanlıklar hiçbir zaman kaybedilmediği için çocuğun ebeveynlerini ağız ve diş sağlığı bakımını yaparken görmesi önemli rol oynamaktadır” diye konuştu.

Diş sağlığında doğru beslenme çok önemli

Doğru beslenmenin diş sağlığını etkileyen faktörler arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Erdilek, “Şeker ağıza alındığı zaman 7 ila 10 dakika içinde aside dönüşüyor. Asit dişlerde çürüklere neden olan etkenlerden biridir. Dolayısıyla gazlı içecekler de tıpkı şekerli maddeler gibi diş çürüklerine neden olabilir. Asidik ve şekerli gıda maddeleri tüketildikten hemen sonra, diş fırçalanamıyorsa bile, ağız çalkalama yöntemiyle diş temizliği sağlanmalıdır. Modern ağız ve diş sağlığı bakımında sadece fırçalama yeterli olmamaktadır. Fırçalama işleminden önce dişlerin aralarındaki boşluklarda biriken yiyecek kalıntıları diş ipi yardımıyla fiziksel olarak çıkarılır. Özellikle protez kullanan veya implant yapılan hastalarda diş aralarının mutlaka ara yüz fırçalarıyla temizlenmesi gerekir” dedi.

İlginizi Çekebilir
Arabada sigara içenlere 1000 Euro ceza

Diş fırçası düz ve orta sertlikte olmalı

Diş fırçası seçiminde markadan çok fırçanın düz ve orta sertlikte olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Erdilek, “İdeal fırçalama, ağzın ön temizliğinin ardından fırçanın ıslatılmadan üzerine mercimek tanesi kadar macun sıkılmasıyla başlar. Ağız hafif çalkalandıktan sonra fırça, üst ve alt çenenin diş ile diş etleri arasında 45 derecelik açı olacak şekilde yerleştirilir. Fırçanın kılları ara yüzlere erişebilecek şekilde hafif hareketler ile üst çenede yukarıdan aşağıya alt çenede aşağıdan yukarıya doğru temizleme işlemi yapılır. Bu fırçalamanın etkili olabilmesi için yaklaşık 2-3  dakika  sürmesi gerekir” diye sözlerini tamamladı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin