tren
Advertisement

AB’den gençlere ücretsiz tren bileti

Avrupa Birliği (AB), “DiscoverEU” projesi kapsamında gençlere ücretsiz tren bileti veriyor. Yapılan açıklamaya göre, tren biletleri Erasmus+ programı içinde yer alan “DiscoverEU” adlı girişim kapsamında dağıtılıyor.  11 Ekim’de başlayan başvurular 25 Ekim’e kadar devam edecek.  Başvuru yapacaklar 1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2004 arasında doğmuş olmaları gerekiyor. Gençlerin tren biletini kazanmaları için 5 kısa soru ile 1 yedek sorunun cevaplanması gerekecek. Başvuru yapan kişinin koduyla 3 arkadaşı daha başvuruda bulunabilecek. Böylece 4 arkadaş birlikte gezme şansı yakalayabilecek. Biletler 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 arasında en fazla 30 gün kullanılabilecek.

 Türkiye’den de başvurulara bilir

Erasmus+ programı içinde yer alan AB ülkelerinin yanı sıra Türkiye, İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç ve Sırbistan vatandaşı 18 yaşındaki gençlerin bilet kazanma şansı bulunuyor.

Tren bileti kazananlarara ek olarak Avrupa’da toplu taşıma, kültürel faaliyetler, konaklama, yeme içme ve spor faaliyetleri gibi alanlarda 40 binden fazla indirim imkanı sunan bir indirim kartı da verilecek.

 DiscoverEU nedir?

DiscoverEU, öğrenim deneyimleri aracılığıyla Avrupa’yı keşfetmeni sağlayan bir Erasmus+ programı eylemidir. (Adalarda veya uzak bölgelerde yaşayanların da katılabilmesini sağlamak için istisnalar olsa da) çoğunlukla trenle seyahat ederek Avrupa’nın çarpıcı manzaralarını ve sonsuz çeşitlilikteki şehir ve kasabalarını keşfedeceksin. Her yıl gerçekleşen iki başvuru döneminden birinde başvuru yapabilirsin. Seçilen her aday bir seyahat bileti almaya hak kazanır.

DiscoverEU, Avrupa Birliği’nde veya İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye gibi Erasmus+ Programı kapsamındaki üçüncü ülkelerden birinde yaşayan 18 yaşında bir genç olarak Avrupa’nın çeşitliliğini keşfetmeni, kültürel mirasını ve tarihini öğrenmeni ve kıtanın dört bir yanından insanlarla iletişim kurmanı sağlayacak bir seyahat deneyimine katılma fırsatı sunar. Dahası, DiscoverEU genç bir birey olarak kendi ayakların üzerinde durabilme, özgüven ve farklı kültürlere karşı hoşgörü gibi geleceğine değer katacak pek çok yaşam becerisi edinmeni sağlar.

2022 yılından itibaren, seçilen katılımcılara kültürel ziyaretler, öğrenim etkinlikleri, spor faaliyetleri, yerel ulaşım, konaklama, yemek vb. alanlarda indirimlerden yararlanmalarını sağlayacak bir DiscoverEU indirim kartı verilecek.

(GŞ)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin