65.Eurovision şarkı yarışmasından diskalifiye edildiler

176
Eurovision

65. Eurovision şarkı yarışmasından diskalifiye edildiler

Koronavirüs salgınıyla geçen yıl iptal edilen Eurovision Şarkı Yarışması’nda bu yıl bir ülke yarışmadan çıkarıldı. Avrupa Yayın Birliği, sunduğu şarkının “Rekabet kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle Belarus’un, bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’ndan diskalifiye etti.

Bu yıl Hollanda’da 18-22 Mayıs tarihleri arasında sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenecek olan Eurovision’da Belarus yarışamayacak. Eurovision’un organizatörleri Belaruslu “Galasy ZMesta” grubunun “I’ll Teach you” (Sana Öğreteceğim) adlı şarkısının siyasi bir alt metin içerdiği iddiasıyla Minsk’e şarkının içeriğini değiştirmek için zaman vermişti. Ayrıca şarkı, Eurovision organizasyonunun YouTube kanalından da kaldırılmıştı. Son olarak Avrupa Yayın Birliği’nden, “Belarus, ne yazık ki, Ulusal Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi’nin (BTRC) uzatılan süre içinde geçerli bir proje sunamaması nedeniyle, mayıs ayındaki 65’inci Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacak” açıklaması geldi.

İlginizi Çekebilir
Minik köpek yavrularını aç ve susuz bırakmışlar

Belarus’tan “siyasi karar” itirazı

Avrupa Yayın Birliği üyesi ve Ulusal Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi Başkanı İvan Eismont, Sputnik’e yaptığı açıklamada alınan kararın siyasi amaçlı olduğunu belirterek, “Bizi diskalifiye etme kararı siyasi motivasyonlu, bu da Avrupa Birliği’nin pek hazzetmediği bir şey, fakat bunun tam aksi olduğunu biliyoruz. Bize bazı kıstasların ihlal edildiği dışında hiçbir şeyin netleştirilmediği bir mektup gönderdiler. Şarkının hangi sözlerinin ihlal içerdiği bilinmemektedir. AYB, iddiaların özünü açıklayamıyor” dedi.

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin