Çanakkale

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışına sayılı günler kaldı

Asya ile Avrupa’yı Çanakkale üzerinden birbirine bağlayan köprüde sona gelindi. Temeli 18 Mart 2017’de atılan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün açılışına günler kaldı. Tamamlandığında ‘dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü’ unvanına kavuşacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son rötuşlar yapılıyor.

Advertisement

Köprünün yollarında asfaltlama çalışmaları yapılırken, Şubat ayının son haftasında açılış töreniyle hizmete girmesi bekleniyor. Bu sayede, Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayacak olan boğaz köprüsünde karşıdan karşıya geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Çanakkale Boğazı, yurtdışından gelen vatandaşlara da büyük avantaj sağlayacak. Özellikle arabalarıyla gelen Sılayolu yolcuları İstanbul’dan geçerek memleketlerine varıyorlar. Buda hem zaman kaybına hem de İstanbul trafiğini çekilmesine neden oluyor. Ayrıca Çanakkale Boğazı, özellikle bayram tatillerinin yanı sıra yaz aylarında yaşanan yoğunluğa bağlı olarak uzun bekleme süresiyle geçilebilirken, kış aylarında olumsuz hava koşullarının etkili olduğu günlerde ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Geçiş ücreti 15 Euro

Projeyi üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, 18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılacağını bildirmişti. Ancak bu tarih Şubat ayının son haftasına çekilerek, köprünün hizmete erken girmesi bekleniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından geçiş ücretinin 15 Euro olarak duyurmuştu.

(GŞ)

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin