185 gün uygulaması kafa karıştırmaya devam ediyor

453
185 gün

Tatil

185 gün uygulaması kafa karıştırmaya devam ediyor

Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de araçlarını 2 yıl kullanabilmesi için Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren geriye doğru son 1 yıl içinde kesintili veya kesintisiz toplam 185 gün yurtdışında kalması gerekiyor. Fakat koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz aylarda bu hususla ilgili alınan geçici karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Geçici olarak eklenen yeni maddeyle Türkiye Gümrük Bölgesi’ne giriş yapan yurt dışında ikamet eden kişilerden, koronavirüs salgını nedeniyle çıkamayanların, çıkış yapıp 31 Aralık 2021’e kadar taşıtlarıyla tekrar girişlerinde, geriye doğru 365 gün içinde en az 185 gün yurt dışında bulunma koşulu aranmıyor.

Yani kişi Türkiye’ye geldiğinde, son 1 yılda en az 185 gün yurtdışında kalmamış olsa bile Türkiye’ye girebilecek. Ancak bu durumda okurlarımızdan [https://www.turizmavrupa.net’e]www.turizmavrupa.net sayfamıza haklı olarak şu soru yöneltiliyor: “Ben 2018’e aracımla Türkiye’ye giriş yaptım. Süremi doldurdum. Şimdi tekrar çıkış yapıp yeniden giriş yaparsam süre 2 yıl daha uzamış mı oluyor?”.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüs salgınında Harbiye Açıkhava'da ilk konser

Kimse net cevap veremedi

Bunu öğrenmek için Türkiye’de bir çok yeri aradık. Ancak hiçbir sınır kapısından net bir cevap alamadık. 185 gün uygulaması yürürlüğe girdiğinden bu yana kafa karıştırıyor. Ne vatandaş uygulamayı net bir şekilde anlıyor, ne de memurlar uygulamayı net bir şekilde izah edebiliyor. Sonuçta kafalarda soru işaretleri kalıyor. Vatandaş da haklı olarak buna isyan ediyor.

Sadece kısa süreli izin veriliyor

Resmi Gazete’de yer alan bilgiye ve şu ana kadar yapılan açıklamalara bakılırsa 2 yıl kaldıktan sonra çıkış yapan ve kısa süre sonra tekrar giriş yapanların araçlarını 2 yıl daha Türkiye’de bırakabilecekleri izlenimi doğuyor. Ancak durum böyle değil. Elde ettiğimiz bilgiye göre kişi yeniden giriş yaptığında sadece kısa süreli Türkiye’de kalabiliyor. Bu da bir kaç ayı geçmiyor. Aracın 2 yıl daha kalabilmesi için yine de 185 gün şartına bakılıyor.

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

2 YORUMLAR

  1. Ben 2019 Mart ayında girdim Türkiye, 20 ay Türkiye’de kaldım ve Kasım 2020 de Türkiye’den çıktım
    Şimdi 185 gün bekleyecekmiyim yoksa daha erken girebilirmiyim arabamla ?

    • İyi günler maalesef bu konuda tam net bir bilgi yok sınır kapısıyla görüştük ama yetkililer de tam cevap veremiyor. Gümrüktekiler yolcu sahaya gelmeden birşey diyemeyeceklerini belirtti. Pasaport bilgilerinize bakılarak size kalıp kalmayacağını söyleyebilirlermiş.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin