Ana Sayfa Aktuel Haberler 10 bin Euro üzerinde nakit ödeme yasaklanacak mı?

10 bin Euro üzerinde nakit ödeme yasaklanacak mı?

10 bin Euro üzerinde nakit ödeme yasaklanacak mı?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, kara parayla mücadele kapsamında yüksek nakit ödemelerini yasaklamayı düşünürken, Avusturya Maliye Bakanı Gernot Blümel’in bu konuya sıcak bakmadığı ortaya çıktı.

Der Virgül’de yer alan bilgilere göre; Avrupa Birliği Komisyonu kara para aklamayı önlemek için yüksek nakit ödemeleri yasaklamak istiyor. Finansal Piyasalardan Sorumlu Komisyon Üyesi Mairead McGuinness “Süddeutsche Zeitung” ile yaptığı söyleşide kara para aklamayla mücadelede yüksek nakit ödemeleri yasaklamak istediklerini ve bu hükmün, Komisyonun Temmuz ayında sunmayı planladığı kara para aklama ile ilgili bir yasama paketinin bir parçası olacağını sçyledi.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de 48 saatlik sokağa çıkma yasağı başladı

“Avusturya’da nakit en önemli ödeme aracı”

Avusturya Maliye Bakanı Gernot Blümel ise Mcguinness’in 10 bin Euro’dan fazla nakit ödemeyi yasaklama girişimini reddetti. Blümel, “Nakit paranın yavaş yavaş kaldırılmasını kabul etmeyeceğiz. Birçok insan için nakit, özellikle Avusturya’da hala en önemli ve tercih edilen ödeme aracıdır.” ifadelerini kullandı. Bakan Blümel, Merkez Bankası oesterreichische Nationalbank (OeNB) tarafından Avusturya’daki işlemlerde nakit payının yüzde 79 olduğunu ve Euro Bölgesi ortalamasının yaklaşık yüzde 73’ünün üzerinde olduğunu gösteren rakamlara dikkat çekti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Avusturya: Riskli bölgeden gelenlere 10 gün karantina uygulanacak

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

seyahat

Başkasının Kovid-19 testiyle seyahat etmeye çalışan kişiye hapis cezası

Başkasının Kovid-19 testiyle seyahat etmeye çalışan kişiye hapis cezası Belçika'da başkasına ait Kovid-19 test sonucuyla ülke dışına gitmek isteyen bir kişiye 1 yıl hapis cezası...

İlginizi Çekebilir

Ordu

Ordu: Boztepe’nin marka değeri artacak

Ordu'nun en önemli turizm ve cazibe merkezlerinden biri olan, eşsiz manzarası ve şehre yakınlığıyla dünyadaki ender seyir teraslarından biri olarak gösterilen 530 metre yüksekliğindeki...